Rozwadów na starych pocztówkach

Szeroko rozumiane tematy związane z Rozwadowem.

Postprzez Miłośnik_Rozwadowa » Cz gru 14, 2006 9:40 am

Stalowy22, bardzo ciekawe zdjęcia zamieściłeś!
Niektóre ujęcia znam z wydawnictw o Stalowej Woli i Rozwadowie, ale część widzę pierwszy raz.
Miłośnik_Rozwadowa
 
Posty: 16
Dołączył(a): Pt gru 08, 2006 10:50 am
Lokalizacja: Nisko

Postprzez Miłośnik_Rozwadowa » Cz gru 14, 2006 10:06 am

z_rozwadowa napisał(a):po kilku latach ... (niestety nie wszystkie miejsca i nie dokładnie takie same ujęcia)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Ciekawe są takie porównania dawnego Rozwadowa ze współczesnym.
Ale gdzie to jest obecnie, to nie wiem:
Obrazek
Może to znajdziesz, z_rozwadowa?
Miłośnik_Rozwadowa
 
Posty: 16
Dołączył(a): Pt gru 08, 2006 10:50 am
Lokalizacja: Nisko

Postprzez stalowy22 » Cz gru 14, 2006 12:23 pm

A to bylo proste:
Obrazek
Może to znajdziesz, z_rozwadowa?[/quote]

Obrazek



jest to pierzeja, jak by to powiedziec, z prawej strony mamy pseudo zajezdnie dla autobusow i patrzymy w strone dworca:)

caly rynek mam obcykany fotkami wiec nie ma problemu czegos znalezc;)
Praca magisterska napisana - dziękuję wszystkim za udzieloną pomoc!:)
Avatar użytkownika
stalowy22
 
Posty: 34
Dołączył(a): Śr paź 18, 2006 8:07 pm
Lokalizacja: Stalowa Wola

Postprzez Miłośnik_Rozwadowa » Pt gru 15, 2006 10:54 am

A ja mam jeszcze takie zdjęcie związane z historią Rozwadowa:

Obrazek
Miłośnik_Rozwadowa
 
Posty: 16
Dołączył(a): Pt gru 08, 2006 10:50 am
Lokalizacja: Nisko

Postprzez stalowy22 » Cz lut 22, 2007 11:01 pm

ostatnio znalazlem w necie dwie posztowki...

mnie sie podobaja:)

Obrazek

Obrazek
Praca magisterska napisana - dziękuję wszystkim za udzieloną pomoc!:)
Avatar użytkownika
stalowy22
 
Posty: 34
Dołączył(a): Śr paź 18, 2006 8:07 pm
Lokalizacja: Stalowa Wola

Postprzez Miłośnik_Rozwadowa » Cz kwi 19, 2007 12:06 pm

Budynek na tej pierwszej pocztówce (zburzony częściowo) ma okna jak synagoga lub bożnica. Ciekawe, czy to faktycznie była żydowska świątynia?
Miłośnik_Rozwadowa
 
Posty: 16
Dołączył(a): Pt gru 08, 2006 10:50 am
Lokalizacja: Nisko

Postprzez Marek Samojeden » Wt maja 22, 2007 4:25 pm

znalazłem w swoim komputrze takie:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Strona prywatna Marka Samojedena: fotografia lotnicza, zdjęcia w podczerwieni, genealogia, krótkofalarstwo
Marek Samojeden
 
Posty: 4
Dołączył(a): Cz maja 17, 2007 7:28 pm
Lokalizacja: Racławice

Postprzez Marek Samojeden » Wt maja 22, 2007 4:31 pm

Strona prywatna Marka Samojedena: fotografia lotnicza, zdjęcia w podczerwieni, genealogia, krótkofalarstwo
Marek Samojeden
 
Posty: 4
Dołączył(a): Cz maja 17, 2007 7:28 pm
Lokalizacja: Racławice

Postprzez Miłośnik_Rozwadowa » Śr maja 30, 2007 9:57 am

Obrazek

Targ w Rozwadowie.
Sporo fur zajechało.... :D
Miłośnik_Rozwadowa
 
Posty: 16
Dołączył(a): Pt gru 08, 2006 10:50 am
Lokalizacja: Nisko

Pytanie do miłośników Rozwadowa od starego Rozwadowiaka

Postprzez Mozets » Pn sty 12, 2009 10:58 am

Proszę spróbować zgadnąć - co widać na zdjęciu Rozwadów am San na łuku drogi. Dla ułatwienia podam, że nie było jeszcze wtedy szosy z kostki bazaltowej układanej w łuki. Chodzi mi o dwa czarne ślady po prawej stronie drogi.
Mozets.
Mozets
Mozets
 
Posty: 32
Dołączył(a): Pn lip 30, 2007 8:02 pm

miłośnikowi Rozwadowa wyjaśniam

Postprzez Mozets » Pt cze 19, 2009 8:56 pm

Odnośnie 2 zdjęć na których znajdują się ruiny bożnicy żydowskiej w Rozwadowie. Dodatkowo informuję, że na stronie Jewish Gen można znaleźć spis mieszkańców Rozwadowa z roku 1920 starannie prowadzony przez starozakonnych , obejmuje wszystkich - wyznania mojżeszowego i garstkę gojów - (tylu ilu ich było w Rozwadowie.) Wspaniała lektura, egzotyczne nazwiska, historyczne nazwiska polskie z Rozwadowa, zawody mieszkańców (profesje).
Zdjęcie poziome przedstawia bożnicę z czasów I wojny po ostrzale (rosyjskim zza Sanu) artyleryjskim. Widać wyraźnie żołnierzy cesarza Franciszka Jozefa. Z lewej sama synagoga , z prawej mykwa - czyli łaźnia żydowska do której należało pójść przed szabasem. (kobiety po pewnym okresie - dla oczyszczenia ciała i ducha. koszer). By mąż mógł się do niej zbliżyć. Kultura żydowska jest bardzo ciekawa.
W tym miejscu teraz jest plac targowy ( ul. Poprzeczna) budynek za placem jeszcze istnieje - również przynależał do kompleksu mykwy i bożnicy. Bożnicę po każdych przejściach wojennych remontowano. W czasie II wojny burmistrz miasta Krzechlik ( chyba Czech z Sudetów) na polecenie władz okupacyjnych rozpoczął rozbiórkę bożnicy na jakieś budowy ważne dla giermańców. Przedstawia to zdjęcie nr 2 z młodymi osobami na ruinach bożnicy. Ja jeszcze jak przez mgłę pamiętam resztki murów. I po wojnie w latach 50-tych władze miasta zrobiły w tym miejscu- plac targowy.To zdjęcie skopiowane zostało niedawno do izraelskiego portalu o Rozwadowie. Z odpowiednim komentarzem.
Mozets. ( ten pseudonim nie ma nic wspólnego z historycznym Mojżeszem)
Mozets
Mozets
 
Posty: 32
Dołączył(a): Pn lip 30, 2007 8:02 pm

"wybiórcza" pamięć magistrantów

Postprzez Mozets » N wrz 16, 2012 10:43 am

[quote="stalowy22"]Zgodnie z zyczeniem cos ode mnie, mysle ze sie nie powtarzam:)

jak jeszcze cos odkopie:)
ok, dzis postaram sie cos zamiescic, tyle ze nie sa to typowe pocztowki, troszke zdjec gdzies tam znalezionych...
*************************************************
Zacytowałem stalowego. Co do jego wypowiedzi "tyle ze nie sa to typowe pocztowki, troszke zdjec gdzies tam znalezionych... "
Otóż:
Zamieszczone przez stalowego zdjęcia powyżej nie są "gdzieś tam znalezione" - a przesłane stalowemu do pracy magisterskiej zdjęcia z albumu rodzinnego starej rodziny rozwadowskiej. Przesłał je za całkowicie bezinteresownie magistrantowi stalowemu użytkownik Mozets. Cieszę się, że przydały się one temu młodemu człowiekowi. Razi mnie jednak , że jego pamięć co do źródła materiałów jest „wybiórcza” ( prawie, że „Wyborcza).
Mozets.
Mozets
Mozets
 
Posty: 32
Dołączył(a): Pn lip 30, 2007 8:02 pm

usunięty duplikat

Postprzez Mozets » N wrz 16, 2012 10:43 am

...
Mozets
Mozets
 
Posty: 32
Dołączył(a): Pn lip 30, 2007 8:02 pm

Poprzednia strona

Powrót do Refleksje o Rozwadowie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron