Rewitalizacja Rozwadowa

Szeroko rozumiane tematy związane z Rozwadowem.

Re: Stowarzyszenia w Rozwadowie...

Postprzez stalowy22 » Cz lut 22, 2007 6:12 pm

Marek Ziemba napisał(a):Fundacji nie ma w Rozwadowie, choć kiedyś działała - miała na celu uratować szpital kolejowy, była pod nazwą im. Hieronima Krasonia. Stowarzyszenia są póki co dwa działające - Rozwadowskie Stowarzyszenie Patriotyczne, któremu szefuje radna Maria Rehorowska oraz drugie "Arka" - niedawno powstałe. Może one mogłyby skorzystać z tych funduszy?


sprawa wyglada nastepujaco...choc dopiero nabiera rumiencow i sam nie za bardzo sie w tym lapie i musze doczytac to warto zagladnac na ponizsza strone:

http://www.wrota.podkarpackie.pl/pl/um/ ... i/20_02_07

tam jest do sciagniecia Regionalny Program Operacyjny...

moze ktos przeczyta i cos ciekawego doda do mojej wypowiedzi...

z tego co juz sie dowiedzialem...jest Tam mowa ze beneficjentem funduszy moze byc stowarzyszenie...musi tylko przedstawic konkretny projekt...wiec mysle ze jesli stowarzyszenie przedlozylo by konkretny projekt ma nawet szanse na dofinansowanie remontu budynku Sokół...
fundusze nie maja isc sciezka ZPORR ale nowa sciezka dofinansowania z EFRR (euriopejski fundusz rozwoju regionalnego) i do tego EFS ( europejski fundusz spoleczny) czas trawania tej "sciezki" to lata 2007-2013...

coż dalej...jesli to nie poskutkuje jest jeszcze projekt/fundusz Jessica...ten dopiero startuje ale tam mowa jest juz o partnerstwie publiczno-prywatnym...a to juz duzy postep bo wczesniej tego nie bylo...:)

jesli sie dowiem wiecej opisze...

pozdrawiam!
Praca magisterska napisana - dziękuję wszystkim za udzieloną pomoc!:)
Avatar użytkownika
stalowy22
 
Posty: 34
Dołączył(a): Śr paź 18, 2006 8:07 pm
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Stowarzyszenia w Rozwadowie...

Postprzez stalowy22 » Śr mar 07, 2007 9:46 pm

Witam ponownie entuzjastów, bo inaczej nie mogę nazwać ludzi którzy tu zaglądają... 8)

no cóż, tak już bywa...

ale do rzeczy...

wlasnie sie dowiedzialem w jaki sposob mozna troszke pozmieniac Rozwadow,

jesli chodzi o renowacje fasad budynkow to ze wzgledu na to ze jest to zazwyczaj wlasnosc prywatna nie ma innej opcji niz...

zalozenie stowarzyszenia ktore bedzie starac sie o dofinansowanie do tych zadan renowacyjnych, mozna to zrobic na dwa sposoby, starac sie o pieniadze na poprawe wlasciwosci termicznych budynkow, przy okazji wymieniajac ogrzewania na ekologiczne lub tez skupic sie tylko i wylacznie na realizacji fasad...

nie jest to rzecz trudna ani uciazliwa a mozna do tego doprowadzic,....

poza tym w miescie jest program dofinansowania wymiany pokryc eternitowych...tez mozna uzyskac jakies dofinansowanie,...

poza tym moj projekt urbanistyczno-architetktoniczny nabiera rumiencow...ale to w swoim czasie...

pozdrawiam...
Praca magisterska napisana - dziękuję wszystkim za udzieloną pomoc!:)
Avatar użytkownika
stalowy22
 
Posty: 34
Dołączył(a): Śr paź 18, 2006 8:07 pm
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Stowarzyszenia w Rozwadowie...

Postprzez stalowy22 » So mar 10, 2007 11:01 am

A to cos z innej beczki!

znalazlem w jednej z lokalnych gazet...na portalu echodnia.eu

"Dziewięć milionów złotych na ochronę zabytków dostało Podkarpacie. Ponad osiem milionów jest przeznaczonych na dotacje dla właścicieli budynków, ich elementów, a także obrazów czy rzeźb.

Mieszkańcy powiatów stalowowolskiego, niżańskiego i tarnobrzeskiego, którzy chcą uzyskać dofinansowanie, muszą złożyć w tarnobrzeskiej delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków przy ulicy 1 Maja 4 wniosek i odpowiednie dokumenty. Mogą dostać maksymalnie zwrot połowy kosztów prac."

wydaje mi sie ze warto powalczyc...jesli ktos jest zainteresowany!:)

pozdrawiam
Praca magisterska napisana - dziękuję wszystkim za udzieloną pomoc!:)
Avatar użytkownika
stalowy22
 
Posty: 34
Dołączył(a): Śr paź 18, 2006 8:07 pm
Lokalizacja: Stalowa Wola

Artykuł naukowy o Rozwadowie

Postprzez Marek Ziemba » Cz mar 22, 2007 6:33 pm

Opublikowałem niedawno:

Możliwości spędzania czasu wolnego w Rozwadowie - historycznej dzielnicy Stalowej Woli w okresie transformacji ustrojowej. Szkic analizy instytucjonalnej w perspektywie wybranych źródeł zastanych i obserwacji uczestniczącej

w czasopiśmie: "Studia Sandomierskie" Zeszyt 4, 2006, s. 97-111.

Zainteresowanych zapraszam i zachęcam do lektury.
Marek Ziemba
Site Admin
 
Posty: 25
Dołączył(a): Śr wrz 27, 2006 6:31 pm
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Artykuł naukowy o Rozwadowie

Postprzez stalowy22 » Pn kwi 16, 2007 10:22 am

Dla zainteresowanych, jak zwykle...:)

Mam gotowy rozdział dotyczący zapisów w dokumentach strategicznych na poziomie lokalnym...dotyczacych rewitalizacji...

jeśli kogoś interesuje proszę podać maila, podeśle..

pozdrawiam!

P.S. Panie Marku gdzie można zdobyć to opracowanie o którym Pan wspomina?? Ma Pan może wersję elektroniczna?? Byłbym wdzięczny za przesłanie!
Praca magisterska napisana - dziękuję wszystkim za udzieloną pomoc!:)
Avatar użytkownika
stalowy22
 
Posty: 34
Dołączył(a): Śr paź 18, 2006 8:07 pm
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Artykuł naukowy o Rozwadowie

Postprzez stalowy22 » So kwi 21, 2007 4:30 pm

A teraz coś, na temat Rozwadowa i rewitalizacji w troszkę innym ujęciu,...

analiza dokumentów, wyjęte z mojej pracy mgr:)

tu akurat analiza istniejącego programu rewitalizacji dla Rozwadowskiego Rynku:)




"Odrębnej analizie poddano Lokalny Program Rewitalizacji Obszaru Rynek Rozwadowski w Stalowej Woli, uchwalony Uchwałą Nr XL/558/05 Rady Miejskiej w Stalowej Woli z dnia 17 czerwca 2005 roku. Program ten został opracowany przez Centrum Doradztwa Strategicznego w Krakowie w maju 2005 roku.
Ponieważ prace nad Lokalnym Programem Rewitalizacji Obszaru Rynek Rozwadowski w Stalowej Woli, były prowadzone przez Centrum Doradztwa Strategicznego równocześnie z pracami nad innymi lokalnymi programami rewitalizacji dla terenów położonych w mieście Stalowa Wola, dokument ten posiada wiele analiz przeprowadzonych ogólnikowo. Słabością tego opracowania jest również nieaktualność danych i bardzo ogólnikowe podejście do problemu rewitalizacji Rynku Rozwadowskiego. Wiele do życzenia pozostawiają także projekty i planowane działania rewitalizacyjne. Przykładem może być planowane działanie przestrzenne nr 4, Odnowa pierzei Rynku, w której oprócz wskazania kto ma być odpowiedzialny nie ma dalszych wskazówek jak ma być wykonane to działanie. Zastrzeżenia budzi także fakt, iż przewidziane nakłady na odnowienie pierzei to 200 000 zł, a kwota ta ma być wyłożona ze środków prywatnych osób odpowiedzialnych za realizację tego działania, czyli Stowarzyszenia Właścicieli. Z przeprowadzonego badania ankietowego na omawianym terenie można wnioskować, że właściciele nieruchomości nie są w stanie udźwignąć takiego obciążenia finansowego.
Z zaplanowanych ośmiu działań w zakresie przestrzennym, gospodarczym oraz społecznym przeznaczonych do realizacji w latach 2005 – 2006, realizacji doczekała się tylko jedna pozycja. Na tej podstawie można mniemać, że działania rewitalizacyjne na terenie Rynku Rozwadowskiego nie są działaniem priorytetowym władz lokalnych. Należy także zwrócić uwagę, że zrealizowane działanie przestrzenne odnosiło się nie tylko do terenu Rynku Rozwadowskiego, ale przede wszystkim do terenu całego miasta Stalowa Wola. Mankamentem Lokalnego Programu Rewitalizacji Obszaru Rynek Rozwadowski w Stalowej Woli według mnie jest również fakt, iż w swoich działaniach społecznych nie stawia on na zmniejszanie liczby bezrobotnych, poprawę stanu życia, czy też przeciwdziałaniu procesom marginalizacji i wykluczenia społecznego mieszkańców. Dokument ten stawia na określenie zasad wsparcia miasta w odnowie pierzei Rynku, na organizację imprez cyklicznych i realizację plenerowego pasażu artystycznego.
Biorąc pod uwagę stan zapaści Rynku w Rozwadowie należy przedstawić konkretne działania, które mogą zapobiegać dalszej marginalizacji tego obszaru wobec organizmu miejskiego Stalowej Woli. Lektura tego dokumentu nie przedstawia tych działań. Można mieć tylko nadzieję, że przeprowadzana obecnie aktualizacja Lokalnego Programu Rewitalizacji Obszaru Rynek Rozwadowski w Stalowej Woli, będzie zawierać działania trafiające dokładnie w potrzeby tego terenu."




p.s. czekam na opinie!
Praca magisterska napisana - dziękuję wszystkim za udzieloną pomoc!:)
Avatar użytkownika
stalowy22
 
Posty: 34
Dołączył(a): Śr paź 18, 2006 8:07 pm
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Artykuł naukowy o Rozwadowie

Postprzez stalowy22 » Pn gru 10, 2007 10:41 am

Ze względu na to, że dostaje wiadomości od znajomych, którzy znajdują moją prace magisterską w sieci, a także ze względu na to, że znalazłem ją osobiście w sieci poza stroną rozwadow.pl, poprosiłem o zdjęcie jej z serwera portalu rozwadów.pl co uniemożliwi jej ściąganie. Źle się stało, że taka sytuacja zaistniała ale niestety muszę chronić swój dorobek intelektualny.

Tymczasem proszę osoby zainteresowane treścią mojej pracy o kontakt ze mną pod adresem lukaszpiwnicki@gmail.com".

Pozwoli mi to na kontrolowanie gdzie i kiedy moja praca jest używana.

Dziękuję za zrozumienie!

Łukasz Piwnicki
Praca magisterska napisana - dziękuję wszystkim za udzieloną pomoc!:)
Avatar użytkownika
stalowy22
 
Posty: 34
Dołączył(a): Śr paź 18, 2006 8:07 pm
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Zal mi troche...

Postprzez Mozets » Cz cze 18, 2009 5:41 pm

Cytat///
Myslalem ze mieszkancy Rozwadowa, chca miec jakikolwiek wplyw na to co sie dzieje na ich wlasnym podworku,..., no ale widocznie sie pomylilem...

nikt sie nie zglosil, nawet nie wyrazil zainteresowania co do rozmowy na temat Rozwadowa....

najwyrazniej nawet praca mgr ktora pisze jest malo interesujaca dla Was drodzy mieszkancy Rozwadowa,...

jak do tej pory otrzymalem moze ze trzy, cztery maile od osob zainteresowanych..., za co im serdecznie dziekuje...,postaram sie ich cenne wskazowki wykorzystac w swojej pracy...///koniec cytatu

************************************************************
Cieszę się, że autor tej wypowiedzi (którą cytuję) nie zapomniał o tych, którzy bezinteresownie chcieli pomóc jemu (praca mgr) i swemu staremu miasteczku, na miarę swoich możliwości.
Rozwadowiacy (wymierający) - tzn. ci co mają na cmentarzu w Rozwadowie swoich przodków sprzed prawie 200 lat i inni - sprzed wojny, - na pewno nie mają swego sprzedanego za miskę soczewicy miasteczka w (czterech) literach nieprzystojnych. W Rozwadowie mieszka już takich ludzi bardzo mało. I proszę o nienazywanie tych nowych - "rozwadowiakami". To ludzie , którzy tylko mają jakieś interesy w Rozwadowie lub miejsce zamieszkania. I nic ich z Rozwadowem nie łączy. Żaden ( nawet lokalny) patriotyzm.
A co to jest patriotyzm ?
To :
1.wspólna ziemia,
2.wspólny mowa
3.wspólna pamięć.
To łączy.
Co ma łączyć nowych mieszkańców Rozwadowa?
1. ziemia kupiona?
2. Gwara z innego regionu
3. Pamięć przywieziona z innego miejsca?
I oni ( nie wszyscy) - nie będą się zajmować jakimiś pomysłami "pana Stalowego" i "pana socjologa". Wietrząc swoim geszefciarskim nosem jakieś ukryte interesowne cele . Ich myślenie przebiega mniej więcej takim torem: "ja przygotuję materiały, orobię się, a taki pan X lub Y napisze z gotowca elaborat czy książkę. I wyjdę na durnia . (Co jest praktycznie możliwe...) Nie pomyśli - że sam napisze. (Syndrom psa ogrodnika)
Pan Stalowy wie przynajmniej ,że ja tak nie myślę. I Rozwadów - gdzie urodzili się moi przodkowie i ja także - to kawał historii.
Nad przetrwaniem tej historii pracuje także i Pan Stalowy I Pan Ziemba i jeszcze jeden Pan z osiedla Piaski ( nie wymieniam nazwiska - bo może sobie tego nie życzy), i wielu innych - wbrew pozorom, jest ich wielu.
Może pomysł Pana Stalowego - dzwońcie na moją komórkę - możemy pogadać - mógłby poskutkować w wypadku młodzieżowego elektoratu PO. W rodzaju SMS - "zabierz babci dowód". Prawdziwych Rozwadowiaków trzeba ująć - bo nie są byle kim. Zrobić sobie wykaz tych ludzi i spróbować do nich dotrzeć - jak dotarł do mnie wspomniany Pan z Piasków.
Ze ściśniętym sercem obserwowałem jak Panią Rehorowską , na kolanach prawie żebrzącą o złotówkę dla swojego ukochanego Rozwadowa na posiedzeniu RM - lekceważyli grubiańsko ludzie niby-wykształceni. Widziałem nawet jak straszono ją prokuraturą pod zawoalowanym zarzutem antysemityzmu.
Nieśmiało doradzałbym jako stary Rozwadowiak - nie wrzucać wszystkich do jednego worka i nie uogólniać. To zawsze spłyca ocenę. Pan Ziemba jako socjolog wie o tym doskonale.
A w staraniach ( nie walce, - jak lubią pisać różni domorośli pismacy) na rzecz Rozwadowa, - proponuję nie ustawać.
Pozdrawiam.
Mozets.
Mozets
Mozets
 
Posty: 32
Dołączył(a): Pn lip 30, 2007 8:02 pm

Re: Zal mi troche...

Postprzez stalowy22 » Cz cze 18, 2009 7:54 pm

Muszę przyznać, że moje słowa odnośnie zainteresowania były mocno emocjonalne w tamtym czasie...

od tego czasu się duuuużo zmieniło...zarówno u mnie jak i myślę w Rozwadowie...(nie wiem tylko czy na dobre czy na gorsze)...

Aktualnie mieszkam we Wrocławiu już blisko 2 lata...taki już żywot urbanisty...trzeba pracować tam gdzie się pracować da i można coś osiągnąć...bo niestety i zawsze mówię to z wielkim bólem w Stalowej Woli się nie dało znaleźć dla mnie miejsca!!

Co do Rozwadowa...i jego mieszkańców...dziękuję tym, dla których czas poświęcony i pomoc mi udzielona nie była czasem straconym...dziękuję jeszcze raz za materiały i za cenne pomysły...nie zapomnę tego nigdy...

w ciągu tego czasu troszkę się wydarzyło...była konferencja na której Prezydent Miasta Stalowa Wola udzielił mi wymijającej odpowiedzi na moje pytania, było na prędko wykopywanie z UM Stalowa Wola mojej pracy mgr przez wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej...były pomysły w przedstawiane w Sztafecie jakby żywcem wzięte z mojej mgr...itd itp...

ale nic się na razie nie dzieje...

z prywatnego źródła wiem, że na prędko robione są szkice elewacji w Rozwadowie...wiem też, że aby zdobyć trochę głosów trzeba pomalować ze dwie elewacje i zrobić kawałek chodniczka i piaskownicę w Rozwadowie...i tego typu PiaRowskie zapędy teraz będzie można obserwować w Rozwadowie jeśli chodzi o lokalną władzę...

z mojej strony w najbliższym czasie będziemy działać na zasadzie partycypacji społecznej i lobbować także w temacie Rozwadowa w UM Stalowa Wola...a ponieważ sam jestem pracownikiem administracji samorządowej i zajmuję się planowaniem przestrzennym oraz rewitalizacją mam nadzieję, że troszkę namieszam...

na koniec serdecznie pozdrawiam Pana Mozets-a i zapraszam do poczytania od czasu do czasu forum, które znajduje się pod tym linkiem:

http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... 63&page=87

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=690520

pozdrawiam i w razie czego zostawiam swój mail: lukaszpiwnicki@gmail.com
Praca magisterska napisana - dziękuję wszystkim za udzieloną pomoc!:)
Avatar użytkownika
stalowy22
 
Posty: 34
Dołączył(a): Śr paź 18, 2006 8:07 pm
Lokalizacja: Stalowa Wola

ważna jest dyskusja...

Postprzez Marek Ziemba » Pt cze 19, 2009 7:33 pm

Z zainteresowaniem Wasze wpisy - pana Mozetsa i pana Łukasza. Wydaje mi się, że to jest to czego brakuje temu miastu i dzielnicom, w tym także Rozwadowowi. To się nazywa DYSKUSJA. Bardzo lubię czytać wypowiedzi pana Mozetsa (nie tylko na tym forum) gdyż są nie tylko wysoko merytoryczne ale i z humorem, natomiast pan Łukasz napisał niezwykle interesującą pracę mgr która mogłaby stać się kanwą do dalszych poważnych dyskusji nad rewitalizacją Rozwadowa, ale się nie stała. Bo nagle się okazało, że swoimi pomysłami i wiedzą "młody człowiek" (a jak to możliwe, to jest nie do pomyślenia w tym mieście dla wielu!) zakasował wielu. Więc stąd choć z tego co wiem pan Łukasz próbował zainteresować UM nią, ale niewiele wyszło z tego. To miasto, co powtarzam do znudzenia, boi się ludzi wykształconych, myślących z duchem czasu - powiem brutalniej, miasto Stalowa Wola nie ma koncepcji na wykorzystanie potencjału ludzi wykształconych oraz potencjału ludzi starszych mających nierzadko sporą wiedzę. Młodzi więc, jak pan Łukasz, będą szybko uciekać z tego miasta. Pewnie, nie zrobimy ze Stalowej Woli Wrocławia, ale wiele rzeczy da się zrobić. Tylko kto ma to robić? Trochę może odbiegam od dyskusji, ale sprawa Rozwadowa i jego umiłowania patriotycznego się łączy z nią. Komu dziś zależy na Rozwadowie? Można się śmiać, ale jedną z niewielu osób jest pani Maria Rehorowska. Mówi się o Niej wiele złego, ale kto wie że np. z własnej emerytury drukowała plakaty zachęcające do porządku na swoich posesjach mieszkańców Rozwadowa? A mamy przecież drugiego radnego, pana Bielówkę. I co? Po co taki radny? Co zrobił dla miasteczka? Kadencja się kończy powoli i przyjdzie czas na ocenę... Nie będzie zbyt optymistyczna.
Dyskutuj na Forum Rozwadow.pl!
http://forum.rozwadow.pl
Marek Ziemba
Site Admin
 
Posty: 25
Dołączył(a): Śr wrz 27, 2006 6:31 pm
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Rewitalizacja Rozwadowa

Postprzez Marek Ziemba » Wt mar 31, 2015 9:24 am

Faktycznie, jest teraz tylko to jedno stowarzyszenie, choć funkcjonuje także fundacja "Przywróćmy Pamięć" (siedziba w Stalowej Woli), która od 2-3 lat zbiera środki finansowe na ratowanie zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym w Rozwadowie. Niestety, w tej kadencji rady miasta mamy tylko jedną radną, która podobnie jak i w poprzedniej kadencji nie działa aktywnie na rzecz okręgu z którego została wybrana. Pozostaje więc tylko liczyć na aktywnych mieszkańców, których nie brakuje, ale o sobie nawzajem mało wiedzą, więc wspólnotowych działań też jest mało. A problemów do rozwiązania dużo.
Dyskutuj na Forum Rozwadow.pl!
http://forum.rozwadow.pl
Marek Ziemba
Site Admin
 
Posty: 25
Dołączył(a): Śr wrz 27, 2006 6:31 pm
Lokalizacja: Stalowa Wola

Poprzednia strona

Powrót do Refleksje o Rozwadowie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron