Felicja Lubomirska i jej śmierć

Szeroko rozumiane tematy związane z Rozwadowem.

Felicja Lubomirska i jej śmierć

Postprzez MarqoBiker » N lis 04, 2012 11:02 pm

Witam

Kilka dni temu jadąc rowerem nad Sanem w okolicy Kępy Rzeczyckiej natrafiłem na stary i zapomniany obelisk z krzyżem . ledwo czytelnym napisem . Można była tam odczytać iż w tym miejscu została zamordowana Felicja Lubomirska . Bardzo mnie to zainteresowało i chciałbym się czegoś dowiedzieć o tym wydarzeniu jak i o samej Felicji Lubomirskiej .
Na internecie niestety nie dokopałem się praktycznie do żadnych informacji na ten temat .

Może ktoś z Was napisze to coś o tym wydarzeniu i Felicji Lubomirskiej

Zgóry Dziekuję za wszelkie info
MarqoBiker
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pt cze 17, 2011 10:59 pm

Postprzez MarqoBiker » Wt gru 18, 2012 12:41 am

Dodam kilka fotek tego tajemniczego pomnika .


[/img]http://imageshack.us/a/img267/5648/dsc6922.jpg[img]

[/img]http://imageshack.us/a/img840/2623/dsc6924b.jpg
MarqoBiker
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pt cze 17, 2011 10:59 pm

Re: Felicja Lubomirska i jej śmierć

Postprzez Marek Ziemba » So cze 01, 2013 9:37 pm

Jeszcze do niedawna na cmentarzu parafialnym w Rozwadowie był zabytkowy pomnik Felicji Lubomirskiej, ale teraz już go nie ma - został gdzieś u mnie na fotografii. Ktoś inny jest tam teraz pochowany (chyba rodzina).
Dyskutuj na Forum Rozwadow.pl!
http://forum.rozwadow.pl
Marek Ziemba
Site Admin
 
Posty: 25
Dołączył(a): Śr wrz 27, 2006 6:31 pm
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Felicja Lubomirska i jej śmierć

Postprzez margotix » Śr wrz 16, 2015 9:57 am

Czy wiadomo coś więcej o samych okolicznościach śmierci Felicji?
Jaka była przyczyna?
Czy sprawę umorzono, czy z jakiegoś innego powodu morderca nigdy nie poniósł kary prawnej?
Jak Lubomirski podszedł do tego morderstwa?
Co z Grzybowskimi po tym wydarzeniu?

Z informacji jakie posiadam, wychodzą mi na razie dwie wersje.

Jedna to taka, że zleceniodawca była teściowa Felicji, nie zadowolona z mezaliansowego charakteru małżeństwa syna (Felicja była uboga, Grzybowscy dość zamożni), sam małżonek również nie był kontent. Jako o potencjalnym mordercy mówiono o dwóch ludziach z Pilchowa.

Druga to taka, że mordercą był sam mąż Felicji. Powodem miała być rozprawa rozwodowa, na której sąd nie udzielił im rozwodu, zaś Grzybowski miał już inny obiekt westchnień. I podobno w drodze z rozprawy miał zasztyletować żonę na wale między Kępą Rzeczycką, a Brandwicą.

Faktem jest, że pomimo tak odległego okresu, ludzie, którzy coś jeszcze pamiętają za tamtego kresu, lub znają z przekazu swoich krewnych, nadal niechętnie o tym mówią, lub wcale.

Dawny nagrobek Felicji na Cmentarzu Rozwadowskim został zastąpiony innym nowym, jednak głównym pochowanym w nim jest domniemana siostra Felicji, Helena Golik, z jednego ojca, dwóch rożnych matek (tutaj również spowija to tajemnica, ponieważ Helena ma datę urodzenia z lat 50-tych, kiedy to teoretycznie ks. Lubomirski już nie żyje). Jedynie na tabliczce umieszczonej na płycie nagrobnej jet lakoniczna informacja o Felicji i jej matce, Agnieszce (zmarłej w latach 40-tych).
Oryginalny nagrobek,stricte Felicji zawierał dokładne daty urodzenia i śmierci (obecnie jest sam rok), oraz oryginalny medalion z jej wizerunkiem (ten wygląda na kopię).
margotix
 
Posty: 4
Dołączył(a): Śr wrz 16, 2015 9:43 am

Re: Felicja Lubomirska i jej śmierć

Postprzez MarqoBiker » So lut 06, 2016 1:34 am

Nie wiem czy to prawda ale ponoć mąż Felicji zszedł z tego padołu w nie wyjaśnionych okolicznościach a przy wspomnianym pomniku na wale straszy .
Komuś coś wiadomo więcej na ten temat ?
MarqoBiker
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pt cze 17, 2011 10:59 pm

Re: Felicja Lubomirska i jej śmierć

Postprzez margotix » Pn lut 15, 2016 12:21 pm

Hmm, również słyszałam o tym.

Powiadają, że było to małżeństwo mezaliansowe zaaranżowane przez ojca Felicji, ks. Jerzego Lubomirskiego. On bogaty, ona biedna.Małżeństwo podobno było nie udane. Mąż i teściowa nie byli 'zadowoleni' z dziewczyny. On lubił światowe życie i postanowili się rozwieść, (albo tylko jedna strona tego chciała - nie wiem).
Jednak Sąd ponoć nie udzielił im rozwodu i ponoć Felicja zginęła w dniu rozprawy,wracając wałem do domu z Dworu w Charzewicach.

Pogłoski posądzały jej śmierć albo jej męża, (miał to własnoręcznie zrobić), abo teściową, która miała wynająć mordercę (podobno w dniu śmierci Felicji byli widziani zakrwawieni ludzie myjący ręce w rzece przy wale).

Sam "wdowiec" ponoć wkrótce potem ożenił się ponownie. Z drugiego związku miał dwie córki.
Całkiem możliwe, że to jego grób jest na Cmentarzu Parafialnym, gdzie pochowany jest razem kobieta, o podobnej dacie urodzenia, (może to siostra, a może druga żona - nie wiem).
Podania tez głoszą, że i teść w dziwnych okolicznościach zszedł z tego świata i również jest pochowany na tut. Cmentarzu.
margotix
 
Posty: 4
Dołączył(a): Śr wrz 16, 2015 9:43 am

Re: Felicja Lubomirska i jej śmierć

Postprzez KaroTa2 » Wt mar 15, 2016 5:05 am

Polecam wycieczkę turystyczną szlakiem gniazd rodowych Lubomirskich. Bardzo ciekawa propozycja. Mozna się wiele dowiedzieć i jest oczywiście część o Rozwadowie. http://epodkarpacie.com/index.php?page= ... ion_id=224
KaroTa2
 

Re: Felicja Lubomirska i jej śmierć

Postprzez tatar134 » Wt lis 15, 2016 1:10 pm

Jesli chodzi o smierc pani Felicji Grzybowskiej z domu Golik bo tak sie oficjalnie nazywała a nie zadna "Lubomirska" to odkryłem ciekawą informacje: Otórz Pani Felicja została zamordowana niedaleko Sanu koło Kepy Rzeczyckiej wracała ponoc z Rozwadowa z rozprawy rozwodowej w roku 1936. Jej mąz pozniej ozenił sie ponownie ale nie dane mu było cieszyć sie długim i szczesliwym zyciem został zamordowany ( zginął w niewyjasnionych okolicznosciach)w poblizu mostu kolejowego na Sanie w roku 1945, jest pochowany w Rozwadowie. I faktycznie był bogaty poniewaz jego ojciec był w owym czasie w Ameryce i wrócił dopiero po II wojnie do Polski, przezył syna o około 20 lat.
tatar134
 
Posty: 1
Dołączył(a): Wt lis 15, 2016 12:57 pm

Re: Felicja Lubomirska i jej śmierć

Postprzez margotix » Pn lis 21, 2016 2:09 pm

Krążą też pogłoski, jakoby Felicja w momencie morderstwa była brzemienna, a ojcem miał być ks. Lubomirski (wg tych informacji nie była ona jego córka, a jedynie kochanką), co przy negatywnym orzeczeniu sądu w sprawie rozwodowej Grzybowskich (sąd nie udzielił im rozwodu), do tego brzemienność Felicji miały przyczynić się do podjęcia drastycznych działań przez niezadowoloną rodzinę Grzybowskich (mąż Felicji i jego matka), która zakończyły się śmiercią wspomnianej.
margotix
 
Posty: 4
Dołączył(a): Śr wrz 16, 2015 9:43 am

Re: Felicja Lubomirska i jej śmierć

Postprzez margotix » Pn lis 21, 2016 2:11 pm

Podobnie jak krążą wieści, że morderca Felicji miał do niedawna jeszcze przebywać pośród żywych, a wg innych już dawno zakończył żywot, jednak w momencie śmierci miał wyznać, że morderstwo Felicji zleciła jej teściowa i podać kwotą jaką za wykonanie zlecenia otrzymał.
margotix
 
Posty: 4
Dołączył(a): Śr wrz 16, 2015 9:43 am


Powrót do Refleksje o Rozwadowie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron